Baterie

Obrovský nápor při vysokých teplotách je kladený na baterii mobilního telefonu. Kvůli snížené čitelnosti displeje jsou uživatelé nuceni zvyšovat jas displeje na maximum, což se podepisuje i na výdrži baterie. Ještě horší je telefon zapomenutý na přímém slunečním světle, kdy se baterie doslova vaří a vzniká nebezpečí jejího zničení. Proto se snažte nosit telefon ve své kapse, v tašce, případně ho pokládat do stínu.

Dalším problémem, který řeší zejména návštěvníci hudebních festivalů nebo turisté, je problémová výdrž baterie na jedno nabití. Většina moderních smartphonů při zapnutí všech chytrých funkcí (například GPS) nevydrží ani celých 24 hodin. Krátkodobého zvýšení výdrže lze docílit využitím chytrých funkcí daného telefonu – například uvedením zařízení do letového režimu, pokud s ním nepotřebujeme telefonovat, zapnutím úsporného režimu či použitím offline navigace se staženými mapami.
 

Lepší je však nespoléhat se na chytrý software, ale pořídit si kvalitní powerbanku. Powerbanky jsou speciální přenositelné baterie, které jsou schopné několikrát dobít Váš smartphone bez nutnosti hledání zdroje elektrické energie. Vybrat si lze z mnoha variant, mezi nejdůležitější faktory patří kapacita akumulátoru (pro nejnáročnější uživatele jsou k dispozici banky s kapacitou až 30.000mAh) a kompaktnost. Některé powerbanky jsou tenčí než 10mm a na cestách tedy nezaberou mnoho místa, jiné zase poslouží také jako LED svítilny s dlouhou výdrží nebo nouzově nastartují Vaše auto.

Displej

Problémy s displejem se netýkají pouze snížené citlivosti na slunečním světle. Největším problémem displejů je jejich náchylnost na rozbití, což se může během takových bujarých festivalů stát dříve, než stihnete dopít páté pivko. Ochranu těla telefonu můžeme zajistit pevným a kvalitním obalem. Na displej doporučujeme speciální tvrzená skla s unikátními vlastnostmi, díky kterým displej mobilu přežije i nešetrné zacházení. Tvrzené sklo disponuje obrovskou odolností vůči poškrábání a zničení, při nárazu absorbuje veškerou energii, účinně bojuje s otisky prstů na displeji a díky absenci vzduchových bublin při lepení vyniká i jednoduchou instalací. Navíc díky maximální tloušťce 0,3mm málem nepoznáte, že nějaké sklo na displeji máte a telefon se nadále s přehledem vejde do každého pouzdra.
 

Voda a nečistoty

Noční můra téměř každého telefonu. Na dovolené u moře je riziko potopení zařízení ještě mnohonásobně vyšší. Nemluvě o vzduchu, který obsahuje více vlhkosti, než je běžné u nás nebo všude přítomných zrnkách písku, pokud jste si vybrali písečnou pláž. Nejideálnějším případem je vlastnit odolný telefon speciálně navržen pro náročnější podmínky. Například model Galaxy Xcover 3 z dílny Samsungu přináší absolutní odolnost s certifikací IP67, 1,5GB RAM, čtyřjádrový procesor i podporu sítí LTE. Tento telefon jistě ocení všichni dobrodruzi nebo lidi pracující ve zhoršených pracovních podmínkách. Sony Xperia M4 Aqua také staví na absolutní voděodolnosti s certifikací IP68 a perfektně zpracovaném těle dle vzoru z nejvyšší řady Z. Zaujme i hardwarová výbava, ostatně posuďte sami – osmijádrový procesor, 2GB RAM, 13MPx fotoaparát. Pro zákazníky, kteří letos pojedou na dovolenou k moři je tento telefon přímo ideální. Do úplně extrémních podmínek se hodí odolné telefony značky Evolveo nebo Aligator, které potěší výbavou i přijatelnou cenovkou.
 

Samozřejmě je spousta uživatelů spokojena se svým současným zařízením, které nemusí být stavěné proti vniknutí kapalin nebo nečistot. V takovém případě je dobré se poohlédnout po speciálním vodotěsném obalu. Takové pouzdro se vyznačuje jednoduchou konstrukcí a na vodě plave i s telefonem. Díky průhlednému designu je displej telefonu neustále přístupný a lze ho bez problémů ovládat. Přes pouzdro můžete i telefonovat – vodu nepropustí, ale zvuk ano. Odolné pouzdro jistě ocení také milovníci cykloturistiky. Díky speciální konstrukci lze pouzdro uchytit na řidítka, zatímco displej telefonu zůstává i nadále přístupný.

Odolné a chytré umí být i příslušenství. Například headset Jabra Sport Wireless+ oceníte při špatných přírodních podmínkách. Sluchátka vyhovují vojenským normám americké armády, pro kterou byla testována. Jsou tedy odolná vůči dešti, prachu i nárazům. Pokud se s hudbou chcete podělit i s přáteli kolem, není špatné zainvestovat do kvalitního přenosného reproduktoru odolného vůči vodě i nečistotám.
 

Pro parádní fotografie

Fotografie nám uchovávají veškeré úžasné vzpomínky, takže ani na letních výletech nemůže chybět smartphone s integrovaným fotoaparátem. Pro ty nejlepší autoportréty, a to jak skupinové, tak památkové, se hodí hit s názvem selfie tyč. Jednoduchý mechanismus dovoluje umístit telefon na konec tyče a tím zvětšuje úhel záběru fotoaparátu. Tyče se prodávají s integrovanou spouští nebo speciálním Bluetooth bezdrátovým ovládáním. Pro fotografie nebo video záběry s opravdovým nadhledem můžete pořídit opravdovou technickou lahůdku, a sice létajícího drona. Jedinou nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a nízká výdrž baterie na jedno nabití, za ty záběry to ovšem opravdu stojí.

Bezproblémová cesta domů

Před návratem domů, zejména z festivalů či jiných podobných slavností, se všem řidičům jistě hodí digitální dechový alkohol tester s orientačním měřením zbytkového alkoholu. Použitím testeru před jízdou se ujistíte, že je opravdu bezpečné sednout za volant. Ochráníte sebe i ostatní uživatele provozu a navíc ušetříte obsah peněženky před případnou pokutou.