Víte, jak vybrat ty pravé chytré hodinky?

Víte, jak vybrat ty pravé chytré hodinky?

Jak vybrat ty správné chytré hodinky?

Možná, že jste už někdy někde zaslechli pojem smartwatch. Za tímto anglickým slůvkem se ukrývá chytré zařízení, které zdobí naše zápěstí. To, že nám tyto chytré hodinky nám ukazují aktuální čas je jen malý střípek toho, co nové opravdu umí!

Chytré hodinky se mohou stát našim parťákem při sportu i cestování, ale také designovým doplňkem našeho outfitu. Tento článek vám přiblíží svět těchto technologických zařízení a shrne vše podstatné, co je při jejich výběru třeba zvážit.

Hlavní zásady, které si při výběru ujasnit:

Co od hodinek očekáváte a k čemu mají primárně sloužit?

Stanovte si, v jaké cenové kategorii se budete pohybovat, tedy kolik maximálně jste ochotni do nových hodinek investovat

Když už si při výběru nebudete vědět rady, obraťte se na specialisty v kamenných prodejnách nebo si nechte poradit pomocí online zákaznické podpory. Případně využijte vhodných filtrů pro výběr těch pravých chytrých hodinek.

Nejsou hodinky jako hodinky

Pojďme se podívat, jaké typy nositelných zařízení existují.

1. Chytré hodinky – Svým vzhledem se nejvíce blíží klasickým hodinkám. Přívlastek chytré získaly díky nepřebernému množství funkcí, které nabízí.
 
2. Chytré náramky – Menší a zjednodušený kamarád chytrých hodinek. Svoji oblíbenost si náramky získaly díky cenové dostupnosti a jednoduchému ovládání. Cílem chytrých náramků je zejména sběr dat, které si uživatel později zobrazí ve svém telefonu na větším displeji

3. Sporttestery – Tento typ zaujme zejména sportovce. Oproti chytrým hodinám nabízí řadu pokročilejších funkcí, jako je například vlastní GPS. Jsou často vyrobeny z odolnějších materiálů a disponují voděodolností a dalšími funkcemi, které ocení zejména nadšenci outdoor aktivit

Parametry pro výběr chytrých hodinek

Obchody se neustále předhání novými modely, ale kdo se v tom má vyznat? Pojďme si v tom udělat pořádek…

1. Velikost, barva a design

Pro některé jsou hodinky módním doplňkem, proto při výběru hraje důležitou roli barva, velikost a design. Mezi základní dva typy displejů patří displej kulatý a displej hranatý.

Zatímco kulaté hodinky jsou často stěží rozeznatelné od klasických hodin s ciferníkem, hranatý displej je pro technologii dotykového zařízení přirozenější a pro mnohé jednodušší na dotykové ovládání.

Do speciálních typů se řadí tzv. hybridní modely, které kombinují tradiční mechanické ručičky se základními funkcemi a uživatel si sám může vybírat mezi těmito režimy. Některé typy hodinek mají navíc i vyměnitelný pásek v různých barevných provedeních.

chytre-hodinky01
2. Materiál, odolnost a vodotěsnost

Pro výrobu chytrých hodinek se dnes využívá několik typů materiálů. Vybrané modely jsou dokonce materiálově kombinované. U levnějších modelů nečekejte nic jiného než plast či silikon. Naopak u dražších modelů se setkáme i se sklem, titanem, nerezovou ocelí nebo keramikou.

Materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny, jde ruku v ruce s odolností – čím kvalitnější materiál, tím vyšší odolnost. Sportovci a nadšenci plavání a potápění jistě ocení možnost voděodolnosti, kterou některé chytré hodinky disponují!

3. Displej a ovládání

Výrobci využívají hned několik typů displejů. Mezi nejčastější patří:

- AMOLED/OLED
Tato varianta je u hodinek čím dál rozšířenější. Pro uživatele hodinek je tento typ displeje šetrnější k zraku, dále se využívá díky výborné čitelnosti na slunci a vyniká živými barvami a skvělými pozorovacími úhly. Nevýhodou tohoto typu je, že je cenově náročnější.

- LCD
LCD displeje u hodinek se na trhu objevují již v menším množství, výrobci je však někdy upřednostňují právě pro nižší cenu. LCD má oproti AMOLED vyšší životnost a taktéž se může chlubit dobrou čitelností na slunci.


- Transflektivní displej
Tento typ displeje je založen na využívání okolního světla, které využívá ke zvýšení celkové čitelnosti. Tento displej bývá nepřetržitě spuštěn, avšak ve tmě je displej nečitelný a je potřeba podsvícení, které má většinou modrý nádech.

Neméně důležitou vlastností u hodinek je rozlišení. Rozlišení se udává v pixelech. Čím vyšší hodnota, tím lepší čitelnost. Ovládání displejů se u většiny hodinek provádí dotykově. Některé modely, například sportovní modely se vyrábí s ovládáním pomocí tlačítka anebo také pomocí otočné lunety či otočné korunky.

4. Výkon a výdrž baterie

Stejně jako smartphone, chytré hodinky je třeba pravidelně dobíjet. Výdrž baterie u chytrých hodinek se pohybuje v řádu několika dní. Existují však také i speciální modely, které se mohou pyšnit výdrží až několika týdnů. Výdrž baterie se odvíjí většinou od toho, jaké funkce hodinky mají. Zde platí ve většině případů nepřímá úměra, tedy čím více funkcí, tím menší výdrž. Nejčastějším druhem nabíjení hodinek je pomocí USB kabele, některé typy však nabízí možnost nabíjení bezdrátově.

Na výkonu chytrých hodinek se podílí daný procesor. Výrobci někdy uvádí o počet jader a jejich frekvenci. Čím více jader, tím lépe pro výkon hodinek. Na výkonu se také podílí operační paměť RAM, která dnes dosahuje kapacity až 1 GB. U chytrých hodinek také záleží na použitém operačním systému. Mnoho výrobců si vyvinulo své vlastní, které jsou kompatibilní jak s iOS, tak s Androidem či Windows Phone.

5. Funkce

Jednou z všeobecně požadovaných vlastností hodinek je to, aby nám byly přínosným parťákem, který nám ulehčí každodenní záležitosti. Nyní se společně podíváme na rozdělení funkcí, které chytré hodinky nabízejí

a) Základní funkce

K základním funkcím, které uživatel od hodinek očekává patří budík, stopky, odpočítávání a mnoho dalšího. Některé funkce vyžadují připojení k internetu nebo připojení k mobilnímu telefonu. Tím se základní funkce dále rozšíří například o aktuální předpověď počasí.

Některé typy hodinek nabízejí i možnost telefonování. K tomu je potřeba zabudovaný mikrofon a reproduktor. U speciálních hodinek se můžeme setkat i s vestavěnou kamerou.

Po spárování s telefonem se nám mezi možné funkce zařadí i například možnost odpovídat na zprávy předefinovanými zprávami nebo hlasovým diktováním, procházení e-mailu, zobrazení kalendáře či připomínek nebo přehrávání uložené i streamované hudby.

b) Sportovní a zdravotní funkce

Častým důvodem k pořízení chytrých hodinek je využívání speciálních funkcí při sportování. Chytré hodinky nám podobně jako chytré náramky nepřetržitě sledují běžný pohyb v podobě počtu kroků, dále ušlou vzdálenost, spálené kalorie nebo dokonce počet vystoupaných pater. Některé hodinky vás upozorní, pokud se delší dobu nehýbete (například při sedavé práci) a vyzvou vás upozorněním k aktivitě.

Dále chytré sportovní hodinky nabízí měření srdečního tepu, sportovně založení uživatelé také jistě ocení pokročilejší funkce, jako je například výpočet efektu tréninku, doba zotavení, předcvičování a mnoho dalšího. Vybrané typy modelů nám umožní využívat například i kompas, tachometr nebo barometr anebo oblíbený oxymetr, který slouží jako ukazatel naší fyzičky.

chytre-hodinky

c) Bezhotovostní platby

 O tom, že tuto možnost nabízí již nabízí řada smartphonů víme. Bezhotovostní platbu nám mohou zprostředkovat i chytré hodinky! Jedná se o technologii NFC, díky které je možná přenos šifrovaných dat na krátké vzdálenosti. Je však dobré mít na paměti a zkontrolovat si konkrétní banky v ČR, protože ne všechny toto placení podporují.

Jak vybrat ty správné chytré hodinky pro ženu?

Řada výrobců na trhu nabízí chytré hodinky, které se hodí svým designem a vlastnostmi spíše pro ženy. Hledáte vhodný dárek pro svoji drahou polovičku a nevíte si rady? I zde platí několik zásad, kterých se při ženských chytrých hodinek držet.

K čemu poslouží?

Jste nadšená sportovkyně a cestovatelka a upřednostníte spíše lehký sportovní model anebo pro vás budou hodinky spíše elegantním módním doplňkem? Zatímco klasické chytré hodinky nabídnou vyšší uživatelský komfort, u sportovních hodinek je důležité vyzdvihnout řadu speciálních funkcí.

Pro sportovně založené uživatelky hodinky nabízejí podrobnější analýzu výkonů. Pro koho jsou však hodinky při sportu nepohodlné, výrobci nabízí i lehčí a levnější alternativu a tím jsou fitness náramky. Od daného typu hodinek se také obvíjí jejich celková výdrž baterie a design.

chytre-hodinky02

Funkce chytrých dámských hodinek

Jaké vlastnosti a funkce od hodinek očekáváte? Pojďme se podívat, co dámské chytré hodinky nabízí

a) Spárování s mobilním telefonem
Tuto funkci oceníte, pokud nechcete vytahovat svůj mobilní telefon neustále z kabelky. Řada upozornění se vám tak pohodlně zobrazí na hodinkách. Některé modely dokonce umožňují přijímat hovory a telefonovat přímo přes zabudovaný mikrofon

b) Možnost bezhotovostních plateb

Velmi oblíbená funkce, která usnadní placení. Díky technologii NFC se tak v obchodě nemusíte zdržovat hledáním peněženky a zaplatit pomocí chytrého zařízení na vašem zápěstí.

c) Monitoring denní aktivity

Díky senzorům jako je akcelometr a gyroskop hodinky mohou měřit počet kroků, vzdálenost a na základě vámi zadaných parametrů také množství spálených kalorií. Oblíbená je také funkce měření srdečního teplu nebo analýza a sledování kvality a délky spánku.

d) Speciální sportovní funkce

Většina chytrých dámských hodinek nabízí měření sportovních aktivit, které jsou již zadané v systému. Jedná se například o běh, cyklistiku, chůzi nebo plavání.

Rada na závěr pro výběr chytrých hodinek i náramků:

Pečlivě promyslete všechny výhody a nevýhody u vámi preferovaného modelu hodinek a nebojte se v případě nejasností obrátit na specialisty.

Chybí snad už jen popřát, ať vám váš nový chytrý kamarád slouží tak, jak má!

Načítám, prosím vydržte...

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem 'Upravit nastavení' a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.