Základní model Z5 přichází se známým 5,2" displejem podobným tomu z modelu Z2, zatímco Z5 Compact obsahuje stejný displej jako loňský model Z3 Compact. Z5 přináší Full HD panel s jemností 428 ppi, zatímco Compact zůstává na loňském rozlišení 720p, což dělá dnes již spíše průměrnou jemnost 323 ppi. Oba displeje fungují na bázi IPS a nechybí jim ani technologie TRILUMINOS a X-reality i tajemné tvrzené sklo na povrchu displeje.
 

Oba smartphony budou osazeny osmijádrovým procesorem Snapdragon 810 taktovaným na 2GHz, který byl díky své problematické minulosti kompletně přepracován na druhou verzi. Z5 si k tomu odnese 3GB RAM, zatímco Compact pouze 2GB. Oba modely disponují 32GB interní paměti, která je rozšířitelná paměťovými kartami microSD. Celá rodina telefonů Z5 samozřejmě poběží na operačním systému Android 5.1.1 s vyhlídkami na další upgrady.
 

Hlavní letošní novinkou je bezesporu nový fotoaparát s rozlišením 23Mpx. Používá exkluzvní senzor od Sony, ušitý na míru všem modelům. Senzor je umístěn za 24mm objektivem s f/2,0 světelnou clonou. Kompletně byla přepracována i aplikace fotoaparátu, která přináší modernější vzhled a lepší použitelnost.
 

Xperia Z5 se velice podobá svým předchůdcům, přesto nalezneme několik nových designových prvků. Přepracované je zapínací tlačítko, které v sobě ukrývá čtečku otisků prstů. Nově na hliníkovém rámečku najdeme vyryté logo Xperie a matný zadní panel nahradí lesklý z předchozích modelů, který způsoboval odlesky blesku na fotografiích.

Obě Xperie budou k dispozici v bílé a černé variantě, ale také zlaté a zelené, zatímco Z5 Compact ještě okoření řadu s jasnou žlutou a novou "Coral". Smartphony se začnou prodávat celosvětově již v říjnu.