V tomto článku se prozatím budeme věnovat pouze většímu z dvou představených modelů, tedy Lumii 950 XL. Jelikož mají všechny nové smartphony Lumia přinést Windows 10 do kapes uživatelů skrze funkci Continuum, je třeba pořádnou porci výkonu. Mimochodem, toto jsou první známky toho, že se mezi sebou rozdíl telefonu a PC začíná pomalu, ale jistě, zmenšovat. Lumia 950 XL je poháněna poslední revizí osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 810, který nabízí čtyři jádra Cortex-A57 s taktem 2 GHz na jádro a zbylá čtyři Cortex-A53 s taktem 1,5 GHz na jádro. Pro očekávání maximálného využití svých možností je procesor chlazen vodou. Dále v telefonu nechybí 3 GB operační paměti, grafický akcelerátor Adreno 430 a slot na paměťové karty microSD do teoretické velikosti až 2 TB, které rozšíří vnitřní 32 GB úložiště.
 

Na čelní straně se usídlil 5,7" displej s rozlišením 1440 × 2560 pixelů a technologií OLED. Nabídne jemnost 518 PPI a chránit ho bude odolné sklo známého výrobce Gorilla Glass 4. Tlačítka jsou součástí displeje, ale právě díky tomu nevypadají okraje příliš velké. I když se v únicích spekulovalo, že by na nových Lumiích mohl chybět tolik populární Glance Screen, není třeba se bát. Glance Screen přítomen je, stejně jako technologie Windows Hello pro bleskové odemčení zařízení.
 

Na zadní straně nechybí 20 Mpx fotoaparát usazený v lehce vyvýšeném kruhu. Snímač byl opět vyroben ve spolupráci se známou společností Carl Zeiss. Velikost senzoru je 1/2,4", f/1,9 a minimální hloubka ostrosti 10 cm. Vedle ní se usídlila trojice RGB LED diod, které mají eliminovat efekt červených očí při nočním focení. Samozřejmostí je také hardwarová spoušť, podpora pro 4K video a optická stabilizace páté generace. Čelní kamerka má potom rozlišení 5 Mpx, f/2,4; široký úhel záběru a zvládne pořídit videozáznam v rozlišení Full HD.
 


Novinkou je také moderní nabíjecí a systémový konektor typu USB C, který podporuje jednak vyšší datový tok, ale také díky použitému chipsetu funkci rychlonabíjení, která by měla za 30 minut nabít výměnnou baterii o kapacitě 3340 mAh až na 50 %. Pro lepší signál nechybí umístění dvojice antén a automatického přepínání mezi nimi podobně jako to má vyřešený například Huawei ve svém modelu P8. Samozřejmostí je také bezdrátové Qi nabíjení.