Lumia 950 je tou menší z dvojice vlajkových lodí Microsoftu představených předevčírem na tiskové konferenci. Budoucí  majitele láká na 5,2“ AMOLED displej s jemným rozlišením 1 440 × 2 560 pixelů a podporou funkce Glance screen (na displeji stále svítí stavové informace). Výkon má na starosti šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 808 s taktem 1,8 GHz na jádro společně se 3 GB operační paměti. Vnitřní paměť poskytne 32 GB, lze ji však rozšířit až o 200 GB pomocí paměťové karty. Stejně jako větší Lumia 950 XL, i 950 nabízí chlazení kapalinou.
 

Během konference směřovala velká chvála zejména k zadnímu fotoaparátu. Ten zůstal u 20Mpx rozlišení, dostal však optickou stabilizaci a trojici LED diod, o čemž jsme vás informovali již v předchozích článcích. Potěší také tlačítko sloužící jako mechanická spoušť. Přední kamerka má rozlišení 5 Mpx. Nechybí ani nový USB-C konektor. Uvnitř přístroje se také ukrývá vyměnitelná 3 000 mAh baterie, kterou lze nabít na 50% kapacity za pouhých 30 minut. Podporováno je také bezdrátové nabíjení standardu Qi.
 

Nejočekávanější novinkou nových Lumií byla funkce Windows Continuum, která vychází ze systému Windows 10 Mobile. Po připojení klávesnice, myši a monitoru do nového Displej docku ze smartphonu uděláte plnohodnotný počítač, na kterém můžete spouštět univerzální aplikace v desktopovém režimu. Na konferenci jsme mohli vidět například práci s Microsoft Office.