Apple včera dle očekávání na své tradiční zářijové konferenci představil nové telefony iPhone 6s a 6s Plus. Po designové stránce opět nedošlo k žádným změnám, ostatně jak je to už u modelů s písmenem S v názvu typické. Oběma modelům zůstaly stejně velké obrazovky, tedy 4,7, resp. 5,5 palce, ale dle slov společnosti bylo vše ostatní překopáno směrem k lepšímu. V takovém duchu se nese i nový marketingový slogan telefonů. Mezi největší novinky patří 3D Touch displej (přejmenovaný Force Touch, o kterém jsme již psali), který rozezná sílů tlaku prstu na displej, významné vylepšení kamery a nový výkonný hardware.
 

Jak jsme psali již výše, oba telefony mají stejné Retina displeje jako v minulé generaci, nicméně nyní jsou pokryty silnějším sklem. Proto by měly být skla nových iPhonů mnohem méně náchylnější vůči poškození, než v předchozích generacích. Tělo je vytvořeno z hliníku s označením 7000 series, který Apple použil už u hodinek Watch. Kvůli těmto změnám telefony drobně přibraly o dvě desetiny milimetru na tlušťce a 14, resp. 20 gramů na váze. Za zmínku stojí i nová barevná varianta, růžově zlatá, po které se zřejmě okamžitě zapráší.

Dle slov Applu revoluční technologie 3D Touch přináší nová gesta - Peek a Pop. Gesto Peek umožní snadný náhled všemožného obsahu. Lehkým stlačením si například zobrazíte náhled e-mailu v inboxu a pokud ho budete chtít otevřít, jen prstem zatlačíte ještě silněji, využijete tak gesto Pop, a máte ho otevřený. Stejným způsobem si můžete zobrazit třeba náhled odkazu nebo adresy, které vám někdo zašle. Nemusíte se přesouvat do žádné jiné aplikace.

 

Významný krok směrem k lepšímu zaznamenaly v iPhonech 6s a 6s Plus obě kamery. Po několika letech se zvyšuje počet megapixelů. Zadní iSight kamera je nově osazena 12megapixelovým senzorem, obsahující vylepšené součástky a technologie, díky nimž nabídne ještě reálnější barvy a ostřejší a detailnější fotografie. Vylepšení se dočkala také přední FaceTime kamera. Má 5 megapixelů a nabídne Retina blesk, kdy se přední displej rozsvítí tak, aby zlepšil osvětlení v horších světelných podmínkách. Apple kvůli tomuto blesku dokonce vytvořil vlastní čip, jenž umožňuje displeji svítit v danou chvíli třikrát světleji, než je běžné.
 

Zbrusu novou funkcí jsou tzv. Live Photos, kdy se při pořízení každé fotografie (pokud je funkce aktivní), automaticky uloží také krátká sekvence snímků z okamžiků těsně před pořízením a krátce po pořízení dané fotografie. Nebude se však jednat o video, ale stále o fotografii. Stačí ji stisknout a „ožije“. Živé fotografie půjdou využít také jako obrázek na uzamčené obrazovce.

Samozřejmostí je nový výkonný hardware, zejména čip A9. Třetí generace 64 bitového procesoru nabídne o 70% rychlejší CPU a o 90% výkonnější GPU v porovnání s předchozími modely. Čip je navíc energeticky úspornější, takže nedochází k rychlejšímu vybíjení baterie než doteď.

 

Předobjednávky začíná Apple přijímat v sobotu 12. září a do prodeje půjdou iPhony 6s a 6s Plus o dva týdny později, 25. září. Znovu ale pouze ve vybraných zemích, mezi kterými nefiguruje Česká republika.