Dle očekávání se v Applu u nového systému soustředili zejména na optimalizaci, stabilitu a zabezpečení, ale došlo i na novinky. Jedna z hlavních změn se týká systémového vyhledávání, které toho v iOS 9 umí víc, než kdy dřív. Velkou proměnou prošla hlasová asistenka Siri, která rázem poskočila o několik úrovní výše. Bohužel jsme se stále nedočkali oznámení přidání nových jazyků, včetně toho našeho. Tudíž je v našich končinách Siri stále vesměs nepoužitelná, a to je samozřejmě velká škoda. Apple také konečně přidal plnohodnotný multitasking, i když pouze pro nejnovější iPad Air 2. Systém doznal řadu změn mj. i v základních aplikacích jako Mapy nebo Poznámky. Úplnou novinku představuje aplikace News (Zprávy), tedy souhrn novinek od vybraných zpravodajských serverů. Platby Apple Pay konečně přichází do Evropy, i když prozatím pouze do Velké Británie.
 

Nově se na iPhonech a iPadech dočkáme vylepšení týkajících se úspory baterie. Vývojáři do systému přidali nový nízkoenergetický režim, který v případě téměř vybité baterie vypne všechny nepotřebné funkce a zajistí tak ještě další tři hodiny provozu zařízení bez nutnosti připojit ho do sítě. Díky pořádné optimalizaci systému by měla všechna zařízení vydržet o hodinu déle v provozu. Když máte například telefon displejem dolů, iOS 9 to podle senzorů pozná a při příchozí notifikaci zbytečně nerozsvítí displej, aby šetřil baterii.
 

Byli jsme pozitivně překvapeni ohledně velikosti nových updatů systému. Apple na tom byl stále lépe než většina jiných výrobců, ale například instalace iOS 8 v telefonu zabrala přes 4,5 GB volného místa, což bylo zejména u iPhonů s nižší kapacitou problémem. Nyní bude systém k instalaci vyžadovat pouze 1,3 GB. Veřejná beta proběhne již během července, vypuštění ostré verze je naplánováno tradičně na podzim, kdy bude nový systém vypuštěn s novými modely iPhonů.